PATOLOJİ LABORATUVARI

İstanbul Hospital Patoloji uygulanan tedavi yöntemleri

Anlaşmalı laboratuvar bünyesinde bulunan tam teşekküllü cerrahi patoloji ve sitoloji bölümünde servikovajinal smear (Pap Smear), sitolojik incelemeler, organlardan alınan Biyopsi ve ameliyat materyallerinin incelemeleri yapılmaktadır.

Bunların içinde en sıklıkla endoskopik mide, kolon ve bütün sindirim sistemi, deri, prostat, serviks biyopsileri, küretaj spesimenleri, rahim, meme, barsak, safra kesesi, appendiks ve tiroid gibi ameliyat ile alınan organların incelemeleri bulunmaktadır.

Modern teknikler ve cihazlar kullanılmakta, gerekli görülen vakalarda tanıya yönelik özel boyama yöntemleri uygulanmaktadır.

SITOLOJIK TESTLER:
Sitoloji ya da hücre bilimi vücuttan çeşitli şekilde alınan hücrelerin tek tek incelenmesi üzerine kuruludur. Sitoloji iyi ve kötü huylu hastalıkların taranması ve tanısı yani sıra enfeksiyonlar ve çeşitli inflamasyonların tanısında da kullanılır.

Hücreler, balgam içinde, çeşitli vücut sıvılarında, idrarda serbest dökülmüş olarak bulundukları gibi, servis (rahim ağzı) gibi alanlardan kazınarak (smear test) alınabilirler.

İnce iğne aplikasyonu hücre incelemeleri için kullanılan ikinci bir yoldur. Bu yolla vücut organları içinden hücreler ince bir iğne ile çekilerek alınırlar. İnce iğne aspirasyonu tru-cut iğne biyopsisinden farklı olarak yalnızca hücre çeker, tru-cut biyopside ise gözle görülür bir doku parçası koparılarak alınır
PATOLOJIK TESTLER:
Patoloji organ ve dokularda hastalıklar veya kazalar sonucunda meydana gelen yapısal ve fonksiyonel bozuklukları inceleyen hastalık bilimidir. Patoloji vücuttan çeşitli şekillerde alınan doku örneklerinin incelenmesi üzerine kuruludur ve iyi / kötü huylu hastalıkların tanısında kullanılır.

Laboratuar endoskopik, laringoskopi, bronkoskopik, prostat, meme, serviks ve cilt gibi muhtelif organ kaynaklı ufak biyopsisinden, kemik iliği, lenf bezi ve radikal rezeksiyon piyeslerine uzanan geniş bir doku spektrumuna cevap verecek bir bölümdür.

ÖZEL ÇALISMALAR:
FROZEN SECTION : Ameliyatta Konsültasyon
VAK’A KONSÜLTASYON : Hazir Parafin Doku Bloku ve/veya Lam Incelemesi
ÖZEL BOYALAR : PAS, Trichrome, Amiloid, MGG vb.
IMMÜNOHISTOKIMYA : Meme ca paneli – ÖstroJen, Progesteron, C-erbB-2
post-13

Detaylı Bilgi ve Randevu

Lütfen genel veya tıbbi sorularınız için güler yüzlü personellerimizle iletişime geçmekten memnuniyet duyarız, bizi arayın.

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi - Cuma 08.00 - 17:00
Cumartesi08.00 - 14.00
Pazar---

Patoloji Videolarımız