RADYOLOJİ

Tanı ve Tedavi Alanları

Radyoloji Bölümü’ndeki görüntüleme cihazlarımız:
Direkt radyografi sistemleri + CR teknolojisi
Mamografi
Dijital floroskopi
Ultrasonografi + doppler ultrasonografi
Girişimsel radyoloji (Invaziv ve noninvaziv)
Kemik dansitometrisi
Bilgisayarlı tomografi
Tiroid nodülünden ince iğne biyopsisi (Görüntüleme eşliğinde)


Bilgisayarlı Tomografi (BT)
Röntgen ısınları (x ısınları) ile, vücudu ince dilimler (3-10 mm) seklinde kesitler ile inceleyen bir tekniktir. Bu sayede vücudumuz içindeki organların hastalıklarını tanımada yardımcı olur.


Floroskopi
Radyolojinin en eski ve en temel bölümlerinden biridir. Günümüzde de oldukça yaygın olarak sindirim sistemi, idrar yolları, kadın üreme organları ve vücudun daha bir çok bölümünün incelenmesinde kullanılmaktadır.


Mammografi
Memenin filminin çekilerek, kanserin erken dönemde saptanmasına yardımcı olan bir yöntemdir. Bu yöntem ile, toplumda belirli bir yasın üstündeki kadınların meme filmi çekilerek, meme kanseri erken safhada yakalanmaya çalışılır.


Kemik dansitometri
Tarama ve kemik mineral yoğunluğunu ölçmek için kemik yoğunluğu kaybını değerlendirmek amacıyla yürütülen bir testtir. Bu test, kemiklerde kalsiyum kaybı sonucu gelişen kemik durum osteoporoz tanısı için kullanılır. Kemik dansitometride dual-enerji X-ray absorbsiyometri veya kemik yoğunluğu taraması bilinmektedir. Kemik dansitometri kemik mineral yoğunluğunu değerlendirmede standart bir yöntemdir.
post-13

Detaylı Bilgi ve Randevu

Lütfen genel veya tıbbi sorularınız için güler yüzlü personellerimizle iletişime geçmekten memnuniyet duyarız, bizi arayın.

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi - Cuma 08.00 - 17:00
Cumartesi08.00 - 14.00
Pazar---

RADYOLOJİ Videolarımız