SICAK HAVA,ÖZELLİKLE BUNALTICI YAZ SICAKLARI KAPIMIZDA

SICAK HAVA,ÖZELLİKLE BUNALTICI YAZ SICAKLARI KAPIMIZDA

Bu tür havalar, sadece hipertansiyon ve kalp hastalarını değil, sağlıklı olarak adlandırdığımız kişileri demenfi yönde etkilemektedir.

Hava koşulları, özellikle fiziki koşulların değişmesi ile birlikte özellikle kalp hastaları açısından bir risk oluşturmaktadır. Bilindiği üzere soğuk hava, sıcak havaya göre daha ölümcül olarak bildirilmiştir. Ancak günümüzde küresel iklim değişikliği ile beraber sanki kalp ve damar hastalıkları açısından daha iyi gibi gözüken bu durum aslında hiçde sanıldığı gibi masum bir durum değildir.

Brezilya’nın Sao Paulo kentinde 2004 yılında yayımlanan, iklim ve gelir düzeyi ile kalp hastalığı arasındaki ilişkiyi inceleyen bilimsel bir makaleye göre 20 C° altına inen her 1 C° sıcaklık ile 15-64 yaş arası grupta %2.6 artış olurken 20C° üzerine sıcaklığın çıkması ile bu grupta ölüm ile ilgili bir istatistiksel ilişki saptanmamıştır. Ancak 65 yaş üzeri grupta ise bu durum tam tersi bir davranışla her 1 C° artış için %2 ölüm oranında artış olarak saptanmıştır.

Erkek cinsiyet havanın ısınmasından daha fazla etkilenmiş ve bu etkilenen grubun yaş ortalaması ise 50-74 yaş arası olup en çok 60-64 yaş arasında kalp damar olaylarına en sık rastlanmıştır. Etkilenen bayanlarda ise yaş 70 ve üzeri olarak saptanmıştır. Bu araştırmadan da görüleceği gibi ‘YAŞ’ küresel iklim değişikliklerinden en çok etkilenen parametredir. Yine Avustralya’nın Melbourne kentinde 2004 yılında yayınlanan başka bir makaleye göre de ‘YAŞAM KOŞULLARI’ ve ‘SOSYOEKONOMİK DÜZEY’in de küresel iklim değişikliklerinden en çok etkilenen grubu oluşturduğu, bu insanlarda iklim değişikliği ile kalp ve damar rahatsızlıklarına çok sık rastlandığı bildirilmiştir.

Bunun nedenleri arasında da bu insanlarda görülen kalp ve damar hastalıklarına eşlik eden rahatsızlıkların ve risk faktörlerinin daha yüksek oranda bulunması, kötü ortam ve yaşam koşullarına bağlı sıcağa daha çok maruz kalma, özellikle sıcaklığın 30 C°’yi geçmesi ile beraber 50-64 yaş arası grupta hastaneye rahatsızlananarak yatma oranının arttığı bildirilmiştir. Bu da bize bu yaş grubunun özellikle hava sıcaklığının 30 C°’nin üzerine çıktığı günlerde, eğer bir de eşlik eden kalp hastalığı riski bulunan insanlar varsa (Hipertansiyon, Diabet, koroner kalp hastalığı, kalp kapak hastalığı, kalp yetmezliği vb), bu gruba girenlerin iş esnasında ve tatil yaptıkları ortamlarda, başlarının kalp ve damar hastalığı açısından derde girmemesi için sıcaklık artışına çok dikkat etmeleri gerekmektedir.

Sıcağın dolaşım üzerindeki istenmeyen etkileri, sıvı ve tuz kaybı ağırlıklı olarak ortaya çıkmaktadır. Sıvı ve tuz kaybı sonucunda ise kanın akışkanlığında azalma, ayrıca böbreklerin suyu tutmak için devreye girmesi sonucu damarları büzüştürücü etki ve suyu tutarak kan basıncını daha da arttırması kalbin üzerine fazladan bir yük bindirdiği gibi böbrek fonksiyonunu da bozar. Ayrıca kalp yetmezliği hastalarında görülen sıcağa adaptasyon zorluğu ve bunun sonucunda hayati organlara kan akımında azalma hayatı tehdit edici durumları (Kalp krizi, ritim bozukluğu vb) ortaya çıkarır.

Yaz mevsiminde kalp sağlığını korumak için öneriler;

  • Yağlı, bol kalorili yiyeceklerden kaçınılmalı, taze sebze ve meyva tüketilmeye çalışılmalıdır. Hazır ve raf ömrü uzatılmış gıdalara dikkat edilmelidir.
  • Alkol, özellikle sıcak havalarda tüketilmemelidir. Güneş ışınlarının dik geldiği öğle saatlerinde, açık havada alkol tüketilmemelidir.
  • Sıcak havalarda 3.5-4 lt günde su tüketilmelidir. Bu miktar sadece tüketilmesi gerekli su olup, soda, kola, çay, kahve vb sıvıları içermemektedir.
  • Sıcak havalarda açık renkli, hafif, pamuklu, rahat ve bol, terleme ile vücut sıcaklığının dengelenmesine yardımcı giysiler kullanılmalıdır.
  • Özellikle, yaz aylarında, güneşin en tepede olduğu saatlerde açıkta dolaşılmamalıdır.
  • Sodalı, kolalı içecekler ile maden suyunun aşırı tüketimine dikkat edilmeli ve bu içeceklerin kan basıncını arttırabileceği akılda tutulmalıdır.
  • Denize, sabah ve akşam saatlerinde, mümkünse güneşin en eğik olduğu saatlerde girilmesi, kumda güneş banyosunun özellikle kalp hastaları için uygun olmadığı, kalp hastalarının açıkta yüzmemesinin daha uygun olduğu akılda tutulmalıdır.